7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

У вінок шани

Доброго Пастиря

18 серпня ц. р. минає 100 років від дня народження видатного українського патріота отця Богдана-
Михайла Ганушевського.

Отець Богдан походить з відомої багатодітної священичої родини отця Михайла Ганушевського і його дружини Ірини з Горникевичів. Батько о. Богдана, 1880 року народження, був теж видатним церковним і громадським діячем. Де б він не служив на парафії, окрім духовної опіки над парафіянами, проповідував тверезість, організував культурно-освітні й кооперативні осередки, що підносило матеріальний рівень життя населення. За це отримав від цісаря Франца-Йосифа золотий хрест заслуги з короною.

У 1950 р. був засланий большевиками разом з дружиною і двома дочками Мартою та Оксаною у далекий Хабаровський край, тому що залишився вірним греко-католицькій церкві. Помер у 1962 р. Один із братів о. Богдана — Теофіль, член ОУН, був розстріляний енкаведистами 1941 р. Другий брат Тарас, студент медицини, був учасником похідних груп ОУН у 1941-1942 роках. Брат Мирон був пластунським і кооперативним діячем; а брат Степан став одним з перших галицьких бандуристів. Сестри о. Богдана — Марія, Ірина, Марта і Оксана також працювали на громадській ниві.

Богдан Ганушевський вчився у першій Львівській академічній гімназії, пізніше — у Станиславівській. 1928 року вступив до 46 куреня „Пласту” ім. князя Святослава Завойовника у с. Павелчі біля Станиславова, де невдовзі його обрали головою. У наступному році він організував 76-й курінь „Пласту” ім. князя Олега Віщого у с. Угорниках, де його батько був парохом і став опікуном куреня. У 1930 р. польська влада заборонила український „Пласт”, і Б. Ганушевський був арештований разом з іншими пластунськими провідниками. Після виходу з тюрми Богдан почав засновувати спортивні товариства «Сокіл» у селах, де його батько мав парафії. Переслідуваний польською владою, був змушений покинути гімназію. Вступивши до Львівської Малої духовної семінарії, яку закінчив 1932 р., одночасно студіював музику в інституті ім. Лисенка.

Маючи організаційно-провідни­цький талант, який успадкував від батька, ще в духовній семінарії Богдан Ганушевський створив спортивне товариство «Чорноморе», а після закінчення семінарії організував у селах Пустомитах і Лісневичах біля Львова аматорські драмгуртки, читальні «Просвіти» і товариства «Луг». За організацію походу юнаків для відвідин могил УСС на горі Маківці був знову арештований і звільнений у 1933 році. Повернувшись додому, став ініціатором та організатором побудови народного дому в Угорниках біля Станиславова, де розмістилися читальня «Просвіти» з театральною залою і споживче кооперативне товариство. Богдан Ганушевський також організував в Угорниках і сусідніх селах аматорські драмгуртки, хори, товариства «Просвіта», «Сокіл» та влаштовував святкові імпрези. Його знову арештували, але він і надалі продовжував громадську діяльність. Врешті у 1935 р. вступив до Львівської Богословської академії, де організував краєзнавчий гурток і провів краєзнавчу мандрівку на Полісся. За це його знову заарештували. Після виходу з тюрми повернувся додому.

За громадську працю польська влада повторно ув’язнила Богдана Ганушевського у тюрму, з якої вийшов уже на початку війни, 16 вересня. Негайно зібрав своїх побратимів з «Сокола» і почав роззброювати польських вояків, що відступали в Румунію. Цю зброю було заховано і пізніше нею користувалися вояки УПА. Богданові Ганушевському вдалося перейти на Захід через річку Сян. Опинившись на Лемківщині, він мав широке поле для своєї діяльності: організував школи, соціальні заклади, культурно-освітні і спортивні гуртки, дитячі садки. 1941 р. повернувся до Львова, де закінчив богословські студії, і в 1942 р. за дорученням митрополита Андрея Шептицького був висвячений єпископами Будкою і Чарнецьким. Після того переїхав на Лемківщину, де знову працював і парохом, і громадським діячем.

Коли перед большевицькою навалою Лемківщину заполонили біженці, здебільшого втікачі зі сходу України, о. Богдан організував їм дах над головою і харчування. Багатьом біженцям, яким довелося переїхати до Словаччини, загрожувало фізичне знищення під час протинімецького словацького повстання, що його інспірували больщевицькі десантники. Однак тут наспіли відділи української дивізії «Галичина» і визволили біженців.

Вони переїхали на терени Австрії, потім — Німеччини. Але й там о. Богдан Ганушевський, крім релігійних справ, займався громадськими.

Коли прийшли американці і в м. Регенсбурзі був організований табір українських «переміщених осіб», то було створено Український Обласний Допомоговий Комітет, головою якого обрано о. Богдана Ганушевського. У таборі проживало близько 7000 осіб, а в області - майже 16 тисяч. Довелося перш за все надати їм помешкання і продукти харчування. Але о. Богдан також негайно приступив до організації двох церков, початкових, середніх і вищих шкіл, ремісничих майстерень, „Пласту”. Почався випуск власної газети, працювала суспільна опіка. І це попри те, що українців напастували радянські репатріаційні комісії, які невпинно намовляли їх повернутися на «родіну», де очевидно їх чекали репресії. Отцеві Богданові було дуже важко, йому загрожувало захоплення чекістськими агентами, тому довелося переїхати у табір у Міттенвальді, де зміг далі продовжувати свою діяльність. Треба взяти до уваги, що в нього з дружиною були вже три маленькі донечки.

Отець Богдан не здавався, він став капеланом „Пласту” у всій Німеччині. У 1949 р. о. Богдан Ганушевський переїхав у Канаду в провінцію Альберта. Отримав парафію і знову почав інтенсивно працювати на церковній і громадській ниві: організував школи українознавства, „Пласт”, хори і драматичні гуртки, кооперативи. Він вибудував у Канаді п’ять церков, при яких створив українські осередки. Брав участь у громадських організаціях. Йому допомагали дружина Анна, дочки Квітка, Роксолана і Калина, які керували хорами, проводили катехизацію дітей, вчили української мови в суботніх школах. За своє довге життя і невтомну працю отець Богдан Ганушевський отримав церковні відзнаки: звання декана, почесного крилошанина, мітрата-пресвітера і генерального вікарія єпархії, також найвищі пластунські — орден св. Юрія у золоті та орден Вічного Вогню у золоті. Патріарх кардинал Йосиф Сліпий вручив йому за церковні заслуги почесну грамоту.

Отець Богдан-Михайло Ганушевський помер 6 липня 2001 р. у Нью-Вест-мінстері в Канаді, на 89-му році життя, і залишив у глибокому смутку дружину, три одружені доньки, семеро внуків і дев’ять правнуків та велику родину.

 

Марта ГАНУШЕВСЬКА-МАЛКОШ,

сестра о. Богдана.

м. Івано-Франківськ.