7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Проповідь Євангелія і дружня співпраця зі всіма конфесіями Буковини

18 листопада 2017 року Буковина (Чернівецька область) вперше стала окремою єпархією УГКЦ і отримала свого Єпископа. За рішенням Синоду УГКЦ ним став помічник Мит­ро­полита Івано-Франківського Кир Володимира Війтишина Владика Йосафат Мощич. Більше місяця Владика Йосафат очолює Чернівецьку єпархію і про це наша з ним розмова.

Ваше Преосвященство! Вітаємо Вас з гідним визнанням Вашої праці та призначенням на Єпарха Чернівецького. Хай Господь благословить Вашу єпархію новими парафіями, поповненням у священичих рядах та монаших чинах.

— Дякую!

Чому виникла потреба поділити Коломийсько-Чернівецьку єпархію на дві окремі єпархії?

— Найперше треба сказати, що це було рішення великого Синоду єпископів УГКЦ. Взагалі межі новоствореної єпархії включають в себе цілу Чернівецьку область. Саме місто Чернівці за населенням практично як Івано-Франківськ, а по території трохи менше за Львів. А потреба була вже давно це зробити задля розвитку нашої Церкви на Буковині. Усе ж таки там, де є Єпископ, краще розвивається Церква, бо на місці видно, як краще послужити, як краще організувати парафіяльні спільноти та місійні осередки і звичайно підтримати нечисельне духовенство. Коли Єпископ є на місці, він бачить все зсередини, заохочує і стимулює священиків до душпастирської праці, висвячує нових, відсилає на місійні осередки місіонерів та є першим проповідником Слова Божого. Він, як духовний батько, дбає про розвиток монаших згромаджень, богопосвячених осіб. Хочу сказати, що на даний момент на Буковині, в Чернівецькій новоствореній єпархії, немає жодного згромадження: ні чоловічого, ні жіночого. Отож, ласкаво запрошую наше монашество до місійного служіння на Буковину.

Скільки парафій на даний час є в Чернівецькій єпархії? В якому вони стані?

— Парафій усього 16, в основному в районних центрах або навколо них, та є два деканати: Чернівецький і Вижницький. Я ще не встиг усіх їх відвідати, а побував у половині з них. Після Різдвяних свят планую відвідати всі парафії та місійні осередки. Попередньо знаю, що більшість церков та резиденцій священиків у стані будови. Є церкви, що збудовані наполовину або є лише залитий фундамент. Багато отців служать Богові та вірним у маленьких капличках. Є також кілька новозбудованих церков. Крім того, наш Катедральний храм Успіння Пресвятої Богородиці в Чернівцях має понад 200 років, а ще в місті є храм Різдва Пресвятої Богородиці та третій храм — на околицях, в районі Садгора. Також у Чернівцях є зареєстровані дві наші громади, але вже 10 років йдуть змагання за виділення їм земельних ділянок, отож є за що молитися і просити помочі з небес. Тому прошу читачів «Нової Зорі» молитися в цьому наміренні.

На що найперше звертаєте увагу в своїй праці на новому місці?

— Крім розбудови структур та парафій, найважливішою залишається духовність священиків, якість душпастирства та формація вірних. Потрібно, щоб щоденно служилася Свята Літургія там, де не служили, щоб була проголошена коротенька проповідь на щодень. Потрібно, щоб при церквах було побільше молитовних груп, молодіжних спільнот, щоб були створені пасторальні та економічні парафіяльні ради при кожній парафії. В містах є добра практика, щоб двері храмів були відчинені, щоб кожна людина протягом дня, побачивши відкриту церкву, могла зайти хоча б на коротку молитву.

Я сім років їздив у Крилос на нічні чування з 12 на 13 число кожного місяця, тому маю намір кожну третю суботу місяця, починаючи від 16 грудня, проводити такі чування в Катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці в м. Чернівці. Щомісяця з Івано-Франківська, з монастиря св. Ап. Андрія, о 18-ій годині буде виїздити автобус до Чернівців на нічні чування. В цьому храмі є чудотворна ікона Богородиці «Надія безнадійних». За молитвами до неї Пречиста особливо допомагає безплідним парам стати батьками. Але також старатимусь приїздити до Крилоса й надалі.

Планую два рази на рік по всіх парафіях запровадити духовні віднови: реколекції та місії. Вже маю графік реколекцій на різдвяний час у храмах Чернівецького деканату.

Три роки Ви були помічником Митрополита Володимира Війтишина. Який досвід здобули, щоб запроваджувати в новоствореній єпархії?

— Досвід управління, праці в курії, співпраці з єпархіальними комісіями, проведення деканальних та єпархіальних прощ. Щонеділі та в свята потрібно виїжджати на парафії в села та міста. Кожного року я мав по 40 виїздів, навіть у найвіддаленіші куточки Архієпархії. Тому так само буду робити й тут.

Які виклики бачите в праці єпарха Чернівецького? Які завдання ставите перед собою?

— Мирна і дружня співпраця зі всіма конфесіями. Я вже був на засіданні ради церков. Нас було 14 очільників місцевих церков та спільнот різних віросповідань, серед них є п’ять єпископів. Тому маємо всі разом дружно і мирно жити та молитись Богу.

Газета «Нова Зоря» є дзеркалом тижня в УГКЦ. Як можна поширити її на Буковині?

— Буду заохочувати парафіян писати публікації, казати священикам, щоб у кожній парафії передплачували газету. Можна укласти угоду, щоб в кожному номері була сторінка Чернівецької єпархії. Тоді ця газета буде газетою Митрополії.

Дякую за цікаву розмову. Гадаю, наші читачі радо відгукнуться і молитимуться за Вас, як це і було до цього часу, за Вашу єпархію та всіх вірних. Щасливого Різдва, гарного і плідного Нового 2018 року.

— Боже благословення на Вас, усю редакцію та всіх читачів «Нової Зорі»!

Розмовляла Юлія БОЄЧКО