7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

РАДІСНА НОВИНА ЧИ ЧЕРГОВИЙ КАРНАВАЛ: як насправді молодь сприймає Різдво Христове?

Для більшості дітей кожне свято асоціюється із подарунками, смаколиками та видовищем, і це абсолютно природно. Проте чи природно, коли більш-менш освічені і добре свідомі люди — молодь сприймає свята з глибоким сенсом, такі як Різдво Христове, лише як можливість отримати від рідних подарунки і поїсти смачних святкових страв?

 

Для того, щоб з’ясувати, як все насправді, я поспілкувалась із абсолютно різними і нічим не пов’язаними між собою людьми. Також розглянула таку проблему, як подвійне святкування народження ­Ісуса Христа. Адже одну й ту саму подію у різні дні святкують православні християни та греко-католики (у деяких країнах) — 7-го січня, а римо-католики та греко-католики (у Європі) — 25-го грудня. До прикладу, журналіст Наталя, як і більшість, асоціює Різдво з родиною та сімейним теплом. Дівчина щиро переконана, що основна мета свята — зібрати всіх рідних у сімейному колі. Проте, про проблему подвійного святкування Різдва говорить так:

— Насправді весь світ святкує Різдво Христове 25-го грудня, лише колишній Радянський Союз, аби відрізнятися від інших країн, бути не таким, як всі, вирішив святкувати народження ­Ісуса 7-го січня. Я схиляюсь до того, що головне все ж, коли Спаситель народжується в душі кожного з нас. І неважливо, яка надворі пора року чи місяць.

Про стереотипи сприйняття Різдва говорить студентка 2-го курсу Вікторія. Вона переконана, що факт народження Христа — ось що головне, а дата — це лише те, до чого ми намагаємося прив’язати цю подію, вона не така вже й важлива. На думку дівчини:

— Такий поділ відбувся, тому що ми, греко-католики, святкуємо за старим календарем (юліанським), а римо-католики — за новим (григоріанським). ­Ісус народився — це головне, а дата — це лише формальність. Це щось подібне, як колись при народженні (ще в Радянському Союзі) приписували людям приблизну дату народження. Головною метою було записати факт їхнього існування, а не дату, коли воно почалось. Факт існування важливіший за дату в паспорті. Люди самі обирали, коли святкувати свої уродини, тому об’єднаємо ми святкування чи ні, факт народження ­Ісуса залишається головним та незмінним.

Саме святкування Вікторія уособ­лює з домашніми посиденьками і походами до церкви всією родиною:

— Різдво асоціюється з чимось дуже домашнім: камін, плед, гаряче какао, тепла атмосфера і всі рідні поруч.

Як вважаєш, у чому полягає сенс Різдва?

— Основний сенс — народження Спасителя, початок чогось нового. Від Різдва не можна чогось очікувати, як це роблять деякі люди. ­Ісус народився, щоб нас відкупити, спасти. Він все зробив для нас — врятував багато поколінь.

Студентка-економіст Марія про да­ту святкування Різдва говорить дуже чітко та різко:

— Я б змінила дату на 25-те грудня для всіх християн. Адже я вважаю, що не нормально спочатку святкувати Новий рік — веселитись, а потім вже піст і святкування Різдва. Я переконана, що краще спочатку святкувати народження Христа, а вже потім — Новий рік.

Чим для тебе особливе Різдво?

— Взагалі сам похід до церкви кожного разу особливий. Коли молюся, то кожного разу переживаю інші відчуття та емоції. Я завжди відчуваю, що зі мною є ­Ісус, Він якось дає мені відчути, що Він поруч і що я не повинна нічого боятися.

Про дату святкування Різдва Христового не так рішуче говорить студент Сашко. На його думку, об’єднати дату не так вже й просто, як здається на перший погляд:

— Коли весь світ перейшов на західний Григоріанський календар, то країни, котрі жили за Юліанським, просто перенесли всі дати на два тижні вперед, але церковні календарі лишились на старому стилі. Казати, що хтось святкує правильно, а хтось ні — не можна. А щодо святкування Різдва всіма 25-го грудня, то я не проти, але вважаю, що це має вирішувати не політична еліта, а церковна Ієрархія. І ще, в такому разі треба добре розуміти, що «зсунеться» весь календар свят, а не тільки одне Різдво.

Який, на твою думку, основний сенс Різдва? Це тільки привід для святкування чи щось більше?

— Я вважаю, що це свято має два основні значення: релігійне та соціальне. Релігійне полягає у святкуванні народження Спасителя роду — ­Ісуса Христа. Соціальне — сімейне свято, яке збирає поруч всю родину і є потужним носієм давніх традицій.

Студентка-першокурсниця Жанна, на відміну від Сашка, сприймає Різдво дещо по-іншому. Для неї це «День народження чистої Любові»:

— Різдво для мене асоціюється із народженням Того, Хто настільки сильно любив нас всіх, що присвятив своє життя служінню людям і помер за те, щоб всі ми могли жити в любові. ­Ісус сам був втіленням любові і день його народження — це день народження чистої любові.

Роксолана Бичай,

студентка кафедри журналістики Івано-Франківського Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника

Від редакції:

Редколегія газети «Нова Зоря» висловлює щиру вдячність Роксолані Бичай за її люб’язну згоду співпрацювати з нами у створенні молодіжної сторінки. Нам дуже цікавий голос молодих людей, їхня щирість та відвертість.