7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Український мученик і чудотворець Миколай Чарнецький

«Завжди терновий вінець буде кращим, ніж царська корона, завжди величніша путь на Голгофу, ніж хід тріумфальний, так з передвіку було, і так воно буде довіку, поки житимуть люди і ростимуть терни», – Леся Українка.

Ці слова стосуються і апостола українського народу Миколая Чарнецького. Український мученик і чудотворець, перший український єпископ, редемпторист, блаженний Миколай Чарнецький – один із найбільш знаних та шанованих святців. Така віра – Божий дар, таке свідчення – плід зрілої віри. Але яке то велике щастя від Бога народитися українцем! Це дар Творця Вселенної, за який треба уклінно дякувати.

У старовинному західноукраїнському селі Семаківці біля Городенки, що на Івано-Франківщині, в багатодітній убогій родині Олекси і Параски Чарнецьких 14 грудня 1884 року народився майбутній Владика – ісповідник Української Катакомбної Церкви, мученик і чудотворець Миколай Чарнецький. Однак за Божим провидінням маленькому Миколаєві було суджено стати великим сподвижником святої Унії.

Все минає, але не Бог і не любов. Справді, серед цвинтарного мороку лише могила українського ісповідника віри Миколая Чарнецького спочатку на цвинтарі по вулиці Кульпарківській, а потім тлінні останки перенесені на Личаківський цвинтар, пломеніла від любові Христових вірних, що приходили до його гробу з проханням допомогти у фізичних та духовних скорботах. І ще більше – від любові мученика, що там спочивав. Люди просили його заступництва перед Богом і отримували надзвичайні ласки. На гробі о. Миколая Чарнецького завжди, як смолоскип, горіли свічки і були свіжі квіти. А та цілюща земля із гробу, як духовний діамант, везлася додому вірними для оздоровлення тих, які не змогли приїхати. Люди брали з могили не тільки землю, але й утвердження у вірі, бо разом із землею приймали таємну ласку Духа, Творця неба і землі, який давав їм силу.

За молитвами і заступництвом блаженного Владики Миколая Чарнецького душею і тілом оздоровилось багато сотень людей. Ставались різні чуда. Однак найбільше чудо – це вихід нашої Церкви з підпілля.

Під час візиту Святішого Отця Вселенської Церкви Івана Павла ІІ в Україну 27 червня 2001 року, Кир Миколай Чарнецький, Владика-ісповідник, мученик і чудотворець, був беатифікований і проголошений Блаженним. У той час було беатифіковано 27 українських святих.

Рідне село Семаківці, де народився і провів свої дитячі роки ісповідник віри, вже в той час було і залишається по сьогодні отим опущеним форпостом для Христа, адже населення було дуже побожне.

26 червня 2017 рік. Храм св. Миколая Чарнецького УГКЦ с. Семаківці не вміщав людей. Настоятель храму отець-декан Василь Скрипка гостинно зустрів прочан із Чернелицького, Городенківського, Коломийського, Тлумацького, Снятинського деканатів. Хресний хід по Хресній Дорозі, що біля церкви, зі свічками, повчальні проповіді о. Василя Скрипки не залишили нікого байдужим. Кожен вловлював слова пастиря про тернистий шлях Христа з прикладами про терпіння Блаженного Владики. Вірні одержували можливість роздумати про переображення і своєї земної мандрівки. Наповнювалась душа молільників надією на Боже милосердя, вірою в Божий промисел і любов’ю до Церкви Христової.

Велично звучав і чин вечірні. Розкотисті баси і прекрасні тенори хористів виспівували: «Вислухай мене, Господи! До Тебе, Господи, підношу свої очі. Я голосом своїм до Господа молюся і взиваю. Ти моє, Господи, прибіжище і моя доля…».

Десять священиків зі всіх деканатів відправляли Божественну Літургію, а опісля освятили воду. А паломники всю ніч чували у святині. Тут звучали акафіст до Миколая Чарнецького, вервиця та інші молитви.

27 червня 2017 рік. Урочиста зустріч Преосвященного Владики Коломийсько-Чернівецької єпархії Василя Івасюка. Прочани з різних сіл процесійно з піснями «Ми любим Бога, Він – наш Батько», «Люблю Тебе, люблю всім серцем, Боже» поспішали на урочисте Архієрейське Богослужіння. Винесення мощей блаж. Миколая Чарнецького, Архієрейське Богослужіння, Свята Літургія, освячення води…

Я мала нагоду тут побувати, усе це бачити і чути. Дотик устами і серцем до мощей Блаженного переніс мене спогадами у церкву св. свщмч. Йосафата по вулиці Замарстинівській, 134 у Львові, де лежить прах Владики. Уся моя родина (покійні мама, тато, брат Василь)  мали і маємо набожність до цього святого.  Землю, привезену із гробу Єпископа, як небесний скарб, зберігаємо і молимось до нього, щоб Він був посередником між нами і Богом, доніс наші молитви-прохання на престіл Всевишнього задля оздоровлення душі й тіла.

Боже провидіння керувало мною, і я була біля цілющого джерела в Семаківцях, яке зветься «Гукавка». Тут Блаженний ще в ті далекі роки освячував воду, а зараз це роблять місцеві священики.

Старші люди розповідають, як Миколай Чарнецький приїжджав 1931 року в село разом з отцями-редемптористами і проводив цілий тиждень святу місію. Біля церкви тоді закопали місійний хрест. Зараз у церкві, де колись відправляв Блаженний, є діючою УПЦ КП. Поряд із храмом красується капличка, де розміщено статую Миколая Чарнецького.

А при УГКЦ, названій на його честь, у Семаківцях створено спільноту «Матері в молитві». Ревнителька спільноти Мирослава Плаксій разом з матерями щосереди моляться за своїх дітей, родини, мир і спокій в Україні, навернення Росії.

Нехай Господь Бог, улюбленим сином котрого є Преосвященний Владика Миколай Чарнецький, духовною силою кріпить нас у здоров’ї, благодаті, охороняє від підступів зла, наповняє наші спраглі душі вірою, надією, любов’ю.

Наталія ГРИНІШАК.

с. Гончарів – Семаківці.