7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Врятуй мене від сміттєзвалища

Україна посідає перше місце у світі за кількістю  сміття на душу населення. Щорічно жителі України виробляють 11 млн. кубометрів побутових відходів, вони займають 260 тисяч гектарів — приблизно таку ж площу, як держава Люксембург. Ситуація катастрофічна ще й через те, що є багато стихійних сміттєзвалищ. А от Швеція на 99 відсотків переробляє сміття і навіть імпортує.                

Щоб хоч якось вплинути на дану проблему, фахівці відділу літератури й мистецтва Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка здійснюють проект «Ідейні. Творчі. Ініціативні». В рамках проекту відбувся майстер-клас «Врятуй мене від сміттєзвалища», який вдруге провела талановита франківчанка Наталія Малькова.

Більшість людей просто викидають використані пляшки, банки, поліетиленові пакети, коробки й інше «сміття», навіть не уявляючи, які оригінальні і корисні речі з нього можна створювати. Наталія Миколаївна володіє надзвичайною фантазією до створення креативних та неповторних виробів з використаних матеріалів. На цьому майстер-класі майстриня поділилася досвідом з присутніми школярами та їхніми батьками. Вона не лише показала, як можна виготовляти цікаві прикраси з пластику й паперу, а й розповіла, наскільки важливо відповідально ставитися до переробки сміття.

Перебуваючи в декретній відпустці, п. Наталія помітила, що в неї назбирується багато контейнерів від дитячого прикорму. Перші її вироби – це намисто з пластикових пляшок, потім – сумки, картини. Зараз у її колекції – вісім картин, кілька видів намиста, сумок з відходів, які нічим не поступаються магазинним виробам.

Пані Наталя живе по сусідству з пунктом прийому вторсировини на вулиці Вовчинецькій (поблизу костелу). Тому вона сортує сміття і здає окремо пластик, скло, органіку, папір. Перед тим, як викинути пластикові пляшки, жінка їх полоще, мне, щоб вантажівка змогла більше забрати. Брудні поліетиленові пакети миє, сушить і здає в спеціальні пункти прийому, які також є в Івано-Франківську і розташовані на вулицях: Набережна, 8-а; Пулюя, 15-а; Військових ветеранів, 8-д; Вовчинецька, 90-а; Вовчинецька, 192-а; Ботанічна, 10-а; Коновальця, 147-г; Пасічна, 1; Петлюри, 15-в; Івасюка, 32-а; Нова, 2; Привокзальна, 9; Кармелюка, 7.

Майстриня розповідає, що її дуже схвилювала інформація про те, що поліетиленові пакети розкладуться в землі за 100 років, підгузки – за 500, папір – за п’ять.

Якщо переглянути переробку сміття по Україні, то найкращий сміттєвий полігон – у Вінниці. Це місто на ІІ місці (після Києва) по переробці сміття. З переробленого пластику виготовляють фліс, синтепон, каналізаційні люки та інше. Є футбольна команда, в якої спортивна форма пошита з океанічного пластику, а у фірми «Адідас» – кросівки. Ініціативна франківчанка навіть зверталась до місцевих телеканалів, щоб вони провели журналістське розслідування і відзняли, як у нашому місті сортується, звозиться та переробляється сміття.

Вона радіє, що наш міський голова не є байдужий до цього питання, тому нас не чекатиме доля Львова. В Івано-Франківську є біогазова станція, планують запустити сміттєпереробну лінію. По всьому місту є контейнери жовтого кольору для пластику.

 Розповідає, що громадська організація «Україна без сміття» приймає кольорові кришки від пляшок, енергозберігаючі лампочки, які не можна викидати. Ця організація – приклад громадянської активності в пропагуванні та впровадженні реальних прикладів сортування сміття в Україні. На їхній сторінці у соцмережі можна детально ознайомитись, як сортувати побутові відходи вдома.

Потрібно лише, щоб усі мешканці міста були свідомими, сортували сміття і дбали про довкілля.

Учасники майстер-класу зацікавились даною тематикою. Були й такі, що у травні під керівництвом Наталії Миколаївни брали участь у майстер-класі по виготовленню намистин із глянцевих журналів. Вони прислухалися до вказівок майстрині і власноруч створили цікаве, оригінальне, а головне, неповторне намисто, яке стане окрасою їхнього гардеробу.

Наталія Малькова також відвідує школи, де зустрічається з вчителями та учнями, проводить майстер-класи. Домовитись із майстринею про лекцію чи майстер-клас можна за телефоном: 095 0044 398.

 

Юлія Боєчко.

 

На світлині: Наталія Малькова.