7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Чи молитися „за правління і все військо”? PDF Print Email
Число 24 (900) від 27 жовтня 2011, Тема дня
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Кілька років тому автор цих слів служив Святу Літургію св. Івана Золотоустого у присутності кількох католицьких священиків із Західної Європи. Відразу після Богослужіння вони звернулися із запитаннями, для чого на потрійній ектенії згадувати „правління”, а тим більше „і все військо”, адже це в умовах демократичного суспільства - історичний анахронізм, пережиток минулого. Мої аргументи про необхідність дотримання літургічної традиції та потребу особливо молитися про обтяжених владою чиновників їх не переконали. І не дивно.

Справді, текст Літургії формувався у перших століттях християнства, і остаточно був унормований св. Іваном Золотоустим за часів найбільшого розквіту і могутності Візантійської імперії. Цісар вважався помазаником Божим і фактичним управителем не тільки держави, але й Церкви. Згадуючи на Літургії його, не можна було оминути і мілітарну силу, на яку він спирався, і яка була охороною як держави, так і Церкви перед завойовниками та іновірцями. Ця традиція існувала впродовж 15 століть і логічно, у стосунку до України, мала бути переглянута на початку ХХ ст. з падінням та зникненням двох найбільших імперій: Російської та Австро-Угорської. Але так не сталося. І хоча в ектенії вже не згадувалося ім’я конкретного правителя, але „за правління і все військо” молилися як на Сході, так і на Заході України, хоч державно-ідеологічна машина та її силові органи були відверто богоборчими і репресивними стосовно Церкви, її служителів та вірних.

Україна вже двадцять років втішається незалежністю і демократичним (бодай формально) устроєм. Головним носієм влади, згідно з Конституцією, є народ. Під час виборів народ обирає на певний термін президента, депутатів, які, в свою чергу, призначають уряд, формують силові структури, судову систему тощо. Тобто народ, через своє волевиявлення, тимчасово наймає на роботу чиновників усіх рангів, від глави держави до сільського голови, які зобов’язуються під присягою дбати про добробут і безпеку держави та права громадян. Двадцятирічна історія української незалежності засвідчує, що обрані народом керманичі майже всуціль порушували дану присягу і, як правило, дбали (та й тепер дбають) не за державні та суспільні інтереси, а за свої особисті і свого найближчого оточення. Відповідно „і все військо” не стільки захищає Конституцію, закони і права громадян, як виконує політичні вказівки своїх зверхників, вдаючись до порушення громадянських свобод і навіть до репресій щодо „інакомислячих”.

Наведені вище слова яскраво ілюструють, зокрема, силове перешкоджання кількатисячною армадою міліції мирній демонстрації у День Незалежності 24 серпня, численні ув’язнення за політичною ознакою, застосування тортур до громадян в слідчих ізоляторах тощо. Цю тенденцію підтверджує публічна позиція українського (?) прем’єр-міністра, який днями відверто ностальгував за „общепонятною” мовою і „духовними” цінностями СРСР, відверто зневажаючи українську культуру, літературу, мову, а отже – українську державу.

То чи потрібно молитися „за правління і все військо”? Чи не достатньо благати Господа про мудрість, щоб „Богом бережений народ наш” завжди пам’ятав про своє християнське коріння, будував суспільний і державний устрій на євангельських засадах і обирав до влади  людей, які би справді дбали про добро матеріальне і духовне держави та громадян?

о. Ігор Пелехатий.

 

 

Християнський часопис «Нову Зорю» –

в кожну родину нашої Архієпархії!

 

Дорогі наші вірні брати і сестри!

Звертаємося до Вас і нагадуємо, що настав час передплати «Нової Зорі» на 2018 рік. Отож ласкаво просимо кожного з Вас продовжувати передплачувати наш часопис, поширювати його і доносити слово Боже, слово Церкви і слово Митрополита до кожної оселі нашої Митрополії. Ваша пожертва та ваша молитва є запорукою життя нашого часопису та великою допомогою у поширенні християнських цінностей серед нашого народу в такі непрості часи.

Вартість передплати на місяць становить 17, 28 грн., а через редакцію – 14, 45 грн.

Передплатний індекс – 30072

Дякуємо Вам за те, що Ви є з нами!