7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

(Продовження, поч. у чч. 37-39, 41-43)

Необхідність стриманості в житті людини

Отже, будьмо уважні! Досвід нам каже: «Дай серцю волю - заведе тебе в неволю». Стриманість – це важка боротьба проти власного тіла. Здоровий наш розум говорить нам, що чеснота поміркованості є одна з найважливіших і найнеобхідніших чеснот у духовному житті людської особи. Людина мусить стримувати два найсильніші і найнастирливіші інстинкти людської природи і то в межах, які диктують здоровий розум і свята віра. Бо сліпий інстинкт міг би легко довести людину до надміру, якби не було чесноти, яка врівноважила б сильні вимоги тіла. Божа любов і Провидіння наділили людську природу великими приємностями, поєднаними з необхідністю збереження людської індивідуальності і роду. Цим пояснюється прагнення людини до приємностей смаку і сексу, які мають шляхетну мету, яку надав Бог як Творець і Автор природи. А оскільки людині легко вийти поза межі розуму і ступити на шлях гріха, їй необхідно плекати чесноту поміркованості, яка буде керувати і стримувати ці природні потяги пристрастей людини.

При цьому мусимо визнати, що інстинкти, їхні функції і приємності, які включені у збереження людської індивідуальності чи роду, добрі самі у собі і мають шляхетну, святу мету. їх не потрібно повністю придушувати, а помірковано використовувати згідно з правилами розуму, світлом віри, особистим покликанням та обставинами життя. Тому влита чеснота поміркованості дає людині можливість застосовувати ці функції і втішатися їхніми приємностями для чеснот надприродної мети. Але всякі приємнощі, які б вони не були, легко ведуть поза розумні й справедливі межі; лише поміркованість схилятиме людину до умертвіння, яке потрібне навіть у дозволених речах. Маючи певний і постійний контроль над своїми почуттями, можна мати більшу певність і запевнення остерегтися перед гріхом.

Чому чеснота стриманості так потрібна для кожної людини?

Чеснота стриманості необхідна для кожної людини, щоби зберігати людську гідність, уникати багатьох тяжких гріхів, прищепити собі справжні й необхідні чесноти, зберегти внутрішній спокій.

Чуттєвість називають диким звіром у людині. Якщо не приборкаємо його стриманістю, він принесе нам нашу руїну і вічну смерть. «Не потурай своїй душі та потузі своїй, щоб не ввели тебе у пожадання твого серця» (Сир. 5: 2). «Не ходи слідом за своїми пристрастями і від похотей своїх стримуйся. Коли даси волю душі твоєї забаганкам, то осмішать вони тебе перед ворогами твоїми. Не втішайся життям розкішним – не в’яжи себе з таким товариством» (Сир. 18: 30-32). «Сину, за життя випробовуй себе самого: зважай, що лихе для тебе, й тому не віддавайся» (Сир. 37: 27).

Тож пам’ятаймо, що немає речі, яка такою мірою давала б перемогу і панування над тілом, як стриманість. Вона – немов вудочка на пориви молодості й пристрасті.

Які ж користі дає нам чеснота стриманості?

Що більше вгамовуємо наші низькі пожадання, приборкуємо їх, то легше буде нам відірватися від земних речей і розкошів, то сердечніше приймемо речі небесні. З радістю віддамося натхненню і волі Божій, – через віру, надію і любов. Стриманість допоможе нам ревніше молитися. Ця чеснота навчить нас бути тверезими, обережними, покірними, тихими, чистими та мирними.

Стриманість керує і впорядковує внутрішній світ людини, стримує її від заборонених розкошів, унормовує її бажання, дає їй силу керувати її природою, бути її господарем та слугою. Бог дав нам природні інстинкти, одні – для збереження власного життя, інші – для збереження людського роду. А чеснота поміркованості керує головними інстинктами через стриманість у їжі і напоях, через чистоту і сором’язливість.

Тож запам’ятаймо собі добре, що чеснота стриманості приносить нам велику користь. Вона підтримує людську гідність, надає їй шляхетності та справжньої свободи духу. Стриманість допомагає нашому розумові, робить його швидким, здатним пізнавати найвищі речі і правди, зміцнює нашу волю, допомагає нам краще служити Богові, робить нас милішими для людей. Стриманість дає нам можливість вести вище духовне життя та задоволення у духовному житті. Стриманість зберігає нас від нагальних пристрастей та звертає до вищих і надприродних речей. Стриманість також є необхідна для збереження здоров’я і чистоти тіла. Багато хвороб, особливо венеричних, виникає через нестриманість людей. Пияки переважно мають хворі нирки, печінку, а наркотики нищать мозок і поневолюють людину.

Кінцеве наше питання могло б бути до самих себе: «Чи ми вже набули таку важливу й конечну чесноту стриманості у своєму щоденному житті?» Про це старанно проіспитуймо себе та зробімо сміливі, рішучі постанови, так і конечні для спасіння нашої безсмертної душі. Подумаймо над тим, що зробимо зі собою у найближчих днях свого земного життя? І яку вічність нині готуємо собі? Наш конкретний порятунок – це бути атлетом в основній чесноті – стриманості щодо їжі і сексу. У цьому нам поможе Бог і наш здоровий глузд з покірною слухняністю законам і волі Божій. Про це молімося, а Господь нам певно допоможе.

Єпископ Софрон МУДРИЙ.

 

(Продовження буде)