7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Число 30 (987) від 15 серпня 2013


Свято Переображення Господнього, або Спаса, яке Церква відзначає 19 серпня, в останні понад двадцять років для українців незмінно асоціюється з початком розвалу радянської імперії. У той день у Москві було створено так зване ГКЧП, що мало на меті відвернути передсмертну агонію СРСР. Але вже через п’ять днів відбулася позачергова сесія Верховної Ради тоді ще УРСР, яка проголосила незалежність України як самостійної держави.

Відтоді минуло 22 роки. На жаль, незалежність, на вівтар якої протягом віків, а особливо у ХХ столітті, поклали своє життя тисячі справжніх героїв України, виявилася важким тягарем для правлячої верхівки. Хоча її представники впродовж усього цього часу говорили і продовжують говорити про цінність незалежності, своїми реальними владними та бізнесовими рішеннями вони засвідчили, що незалежність країни для них — це лише товар, який можна продавати оптом всередині країни, а вроздріб — назовні. Торговці незалежністю країни, яка випадково потрапила до їх рук, — ось хто такі представники національної „еліти” останніх 22 роки.

Господи, велика

твоя слава

 

Найкращі з апостолів, безначальний Христе, побачивши на горі недосяжність Твоєї світлости і неприступність Божества, сповнилися божественним острахом. Осяйна хмара опромінила їх, і вони почули голос Отця, що сповіщав тайну Твого воплочення, що Ти той самий і після воплочення – Син Єдинородний і Спаситель світу.

В цьому році минає 95 років з дня народження та перша річниця з дня смерті відомого греко-католицького священика, душпастиря українців католиків в Едмонтоні (Канада), богослова і науковця, доктора теології о. Петра Качура.

Життєва історія о. П. Качура подібна до історії сотень тисяч українців, яких військові потрясіння розкидали по всьому світу. Його молодість та духовне становлення співпали з буремним лихоліттям, яке переживала Греко-Католицька Церква в Україні в XX столітті.

Народився отець Петро Качур 27 жовтня 1918 р. в селі Братківці (теперішній Тисменицький район) в побожній родині. Духовну формацію розпочав у Станиславівській Духовній семінарії, де навчався в 1936-1938 роках, а в 1938 році талановитого та здібного студента Преосвященний Владика Григорій Хомишин, єпископ Станиславівський, відправляє на теологічні студії до Риму. Саме тут у Римі, в колегії св. Йосафата з 1938 по 1951 роки, відбулося духовне та наукове становлення отця П.Качура. За цей час талановитий студент здобув два докторати, спочатку докторат теології в Папському університеті Урбаніанум в 1949 році, а потім докторат з біблійних наук в Папському інституті Біблікум в 1951 році.

В час, коли наша Церква відзначає 1025-річчя хрещення Руси-України, вірні сіл Мишина Коломийського району, Стопчатова та Середнього Березова Косівського району відбули прощу до святих місць Львівщини.

Найперше ми відвідали монастир Різдва Христового отців Василіян у містечку Жовква. Ігумен монастиря о. Веніямин Чернега уділив нам благословення. Ступивши на подвір’я церкви Різдва Христового, ми були приємно вражені: велич старовинної обителі, благоустроєне подвір’я потопало в квітах, спокій, Божа благодать – все надихало на молитву, покаяння, любов.

Нас привітно зустрів о. Терентій Довганюк ЧСВВ, який разом з дияконом Мирославом Куяном відслужили Святу Літургію за наші намірення, за Україну. Всі прочани приступили до св. Сповіді та св. Причастя, а також були освячені святим єлеєм.

У Рогатинській гімназії імені Володимира Великого відбулася зустріч випускників гімназії 2013 року з її колишнім учнем, а нині магістром теології та канонічного права Східних Церков дияконом Дмитром Бігуном.

 

Ісус Христос називає нашу молодь світлом для світу (див. Мт. 5, 14-16). Навчаючи, що «не запалюють світла та й не ставлять його під посудиною, лише на свічник», Христос закликає молодь бути дітьми світла, що голосять добру новину про спасіння, виконуючи добрі вчинки на славу Божу.

Голос Отця Небесного у своєму серці відчув, усвідомив і прийняв випускник відродженої Рогатинської гімназії ім. Володимира Великого Дмитро Бігун. Син священика, з раннього дитинства умиротворений молитвами в отчому домі і духовним співом церковного хору у святому храмі, зростав, дорослішав і мудрішав. Навчання у гімназії сприяло тому, щоб усвідомити потребу духовного самоудосконалення. Цитадель духа опільського краю своєю особливою аурою, яку відчуває кожен, хто переступає її поріг, дала можливість юнакові обрати єдину серед тисяч доріг – службу Богові і Україні. Поєднавши свої наміри з Божим покликанням,  Дмитро Бігун вступає на навчання до Католицького Люблінського Університету (Польща). Протягом шести років (з 2006 по 2012 р.) студіює теологічні науки, філософію, пізнає Божу Мудрість, формує власний світогляд, який базується на тому, що Бог є Альфа і Омега, Початок і Кінець всього сущого, «видимого і невидимого».

Цей заклик святого Апостола Павла є основоположний для дітей, які відвідують Катехитичну школу ім. блаж. свщмч. Симеона Лукача при парафії Різдва Пресвятої Богородиці в селищі Делятині.

Протягом семи років діти опановують тут «Основи віри», «Біблійну історію», «Історію Церкви», «Літургіку», а також займаються у численних гуртках (англійської мови, драматичному, журналістики, шаховому, образотворчого мистецтва, писанкарства, вишивки, української кухні). У наступному навчальному році до цього переліку планується додати предмети «Релігійне краєзнавство» та «Християнський етикет».

Директор Катехитичної школи о. Петро Голіней всеціло віддає себе благородній справі душпастирювання для молоді. При допомозі отців Романа Гриніва, Петра Мойсяка та катехиток Лесі Струк і Віти Черленюк він не тільки допомагає учням опанувати певний обсяг знань, збирає літературу для бібліотеки (є вже понад дві тисячі примірників), організовує поїздки до святих місць, літні християнські табори,  а й проводить ремонт приміщення читальні «Скали». Цей великий будинок на березі річки Любіжні виконком Делятинської селищної ради передав церкві. На даний момент завершено ремонт катехитичного класу, конференц-залу, гурткової кімнати, читального залу, їдальні, кабінету директора. Проводить опорядження книгосховища, кабінету художньої творчості, каплиці. На черзі – освоєння приміщення під спортзал тощо.

ПИТАННЯ: Чому в Католицькій Церкві не допускаються до сповіді та Причастя розлучені, які побралися вдруге?

 

ВІДПОВІДЬ: Практика Католицької Церкви, заснована на Святому Письмі, така: до Причастя не допускаються розлучені люди, які  побралися вдруге. Не Церква позбавляє Причастя цих віруючих, а вони самі. Вони не можуть приступати до Причастя, оскільки їхній статус і життєва ситуація об’єктивно суперечить тій єдності любові між Христом і Церквою, яку позначає й актуалізує Євхаристія. У тому випадку, коли один з розлучених подругів з’єднує своє життя з іншою людиною, будучи пов’язаний церковним таїнством шлюбу зі своїм чоловіком/дружиною, він об’єктивно суперечить цьому смислу Євхаристії. Крім того, причащання розлучених, що побралися вдруге, суперечить вченню Церкви про нерозривність шлюбу.

Неодноразово можна почути від людей, що інколи потрібно «відпочивати» від відпочинку. Яким же  повинен бути відпочинок, щоб від нього не було потреби відпочивати? Це поєднання відпочинку душі і тіла, щоби людина, гармонійно поєднуючи ці дві складові, змогла достатньо часу приділити одному і другому, як тілу, так і душі. Це і є християнський відпочинок, від якого не потрібно відпочивати.

 

Неодноразово у ЗМІ піднімалася тема відсутності чоловіків у храмах чи у житті Церкви в цілому. Що робити і як допомогти, щоби чоловіки дійсно були «священиками» у своїх родинах, прикладними християнами на своїх місцях праці і авторитетними чоловіками та батьками у родинах?

Відповіддю на ці два закиди може стати така ініціатива, як «християнський табір для чоловіків».

Всечесний о. Ігорю, вітаю Вас і щиро бажаю, щоби Святий Дух був Вашим надійним провідником у Вашому нелегкому священичому служінні, а всьому редакційному колективу – подальшої плідної праці у ширенні правдивого християнського часопису. Нехай Боже благословення перебуває повсякчасно з Вами, нехай Святий Дух завжди перебуває поряд з Вами, щоб могти протистояти неправдивим єресям, які всякими силами стараються підірвати нашу християнську віру, але щоб вона й надалі ширилась і укріплювалась. І нехай в цьому допоможе нам Господь.

З повагою – брат Василь,

семінарист ІФДС.

 

Десять років поспіль громада, вірні УГКЦ, місцеві підприємці   підтримують  започатковану БФ «Карітас Івано-Франківськ-УГКЦ» добру традицію — допомагати  першокласникам з родин, які опинилися в складних життєвих ситуаціях, підготуватися до  школи.

Благодійну допомогу у вигляді шкільних портфеликів, укомплектованих зошитами, шкільним приладдям та канцтоварами, «Карітас»  надає  дітям-сиротам, інвалідам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та дітям, які виховуються в багатодітних, кризових і малозабезпечених сім’ях. З 2004 року допомогою охоплено 910 першокласників та  школярів 2-11 класів.

З 24 по 27 серпня у монастирі Собору Пресвятої Богородиці Мукачівської Греко-Католицької єпархії, що в урочищі Джублик (між селами Джублик і Нижнє Болотне) Іршавського району Закарпатської області, відбудеться проща, приурочена черговій річниці появи Пресвятої Родини.

Прохання до учасників прибути на прощу в українському національному одязі. Ласкаво запрошуємо усіх на свято Пресвятої Родини!

Довідки за тел.: 066 7011691.

о. Атанасій ЧИЙПЕШ,

ігумен монастиря Собору

Пресвятої Богородиці.