7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Число 18 (1023) від 15 травня 2014


Наведене у заголовку гасло у середині 1920-х років сформулював класик української літератури Микола Хвильовий. Він гостро відчував небезпечний дисбаланс в українсько-російських культурних відносинах, вважаючи, що панування російської культури в Україні закріплювало її, України, колоніальний статус.

А ще за десять років до Хвильового суть цього ж  гасла, але в сфері духовно-релігійній, обґрунтував Єпископ Станиславівський Григорій Хомишин.

Цьогоріч виповнюється 100 років від початку Першої світової війни. Вже з перших її днів театр військових дій розгорнувся в Галичині, а у вересні 1914 р. до Львова прибули генерал-губернатор граф Георгій Бобринський і тисячі адміністративних урядовців: таємна російська поліція, представники московського православія, провідники галицьких москвофілів, які перед початком війни змушені були переїхати до Росії. Москвофіли разом з єпископом Євлогієм і Г. Бобринським розпочали брутальну агітацію проти Греко-Католицької Церкви. Офіційний звіт жандармського полковника Мезенцева стверджує, що протягом кількох місяців московської окупації Галичини жандарми провели біля 1200 арештів й понад 1000 обшуків; за постановою генерал-губернатора Бобринського вислано вглиб Росії 578 людей (серед них – Митрополит Андрей Шептицький і 34 греко-католицькі священики). За сім місяців російської окупації царська адміністрація при допомозі місцевих москвофілів свідомо знищила тут все, що було українським: гімназії, близько сотні газет і журналів, українські книжки, книгарні, видавництва, бібліотеки, читальні «Просвіти», наукові, освітні, господарські, спортивні організації. Було пограбовано багато українських установ культури, зокрема НТШ, вивезено найцінніші речі з бібліотек і музеїв, зокрема, з Перемишля викрадено корону-митру Данила Галицького, якої росіяни досі нам не повернули. Українську мову московські окупанти повністю ігнорували, а за спілкування нею – переслідували.

Минулого року, у неділю, 13 жовтня, Папа Франциск з нагоди Марійного дня віддав під опіку Фатімської Богородиці цілий світ. Акт посвячення був написаний власноручно Святішим Отцем. Нагадуємо про це нашим читачам, подаючи заново цей текст та запрошуючи до молитви з Папою:

У пoнeдiлoк, 12 травня, завeршився oфiцiйний пастирський вiзит Блажeннiшoгo Святoслава дo єпархiї Тoрoнтo i Схiднoї Канади, Правлячим єпискoпoм якої є владика Стeфан Хмiляр.

Протягом десятиденного візиту відбулися числeнні зустрiчі Предстоятеля УГКЦ з мoлoддю та дiтьми, членами грoмадських oрганiзацiй, парафiяльних грoмад, українських шкіл; високий гість очолив низку лiтургiйних вiдправ, у яких вiрнi пiд його проводом прoславляли Гoспoда, вiдчуваючи oсoбливу єднiсть із матiрньoю Цeрквoю в Українi.

Пeрших шiсть днiв свoгo вiзиту Глава УГКЦ прoвiв у мiстi Тoрoнтo. Зокрема, у п’ятницю, 2 травня, вiдвiдав парафiю св. Димитрiя, вiдслужив Мoлeбeнь, побував у цiлoдeнній шкoлі св. Димитрiя, рeзидeнцiї для старших та Українському домі опiки при цeрквi святого Димитрiя. Увечері спілкувався з наукoвoю спiльнoтoю Iнституту iмені митрoпoлита Андрeя Шeптицькoгo в Кoлeгiї св. Михаїла, щo при Тoрoнтoнськoму унiвeрситeтi.

Папа Франциск духовно близький до страждаючих на Близькому Сході і в Україні. Про це Вселенський Архієрей розповів під час зустрічі з ректорами та учнями римських Папських колегіумів, яка пройшла 12 травня 2014 р. у Ватиканській Залі Павла VI.

 

Папа Римський Франциск молиться за пошук мирних шляхів врегулювання кризи в Україні. Про це він написав у листі до в. о. президента України Олександра Турчинова.

 

Святіший Отець у своєму листі висловлює свої почуття українському народу, «особливо згадуючи про жертв напружених конфліктів, що вибухнули в ці останні місяці, а також про тих, які страждають з причин нинішніх подій».

(Минає 110 років з часу іменування та хіротонії Блаженного священномученика Григорія Хомишина, Єпископа Станиславівського)

(Закінчення. Початок у числі №17).

Із виступів ворогів Кир Григорія Хомишина, які подані у минулому числі газети, можна скласти уявлення про невтомність Владики у служінні Богові й Україні. Першу сторону ми частково освітлили, а тепер хочемо показати Кир Григорія Хомишина як патріота України. 16 жовтня 1918 року австрійський цісар Карл проголосив маніфест до всіх народів Австро-Угорщини про перебудову держави як спілки вільних народів. Через два дні у Львові зібралася Українська Парламентарна Репрезентація, що одноголосно ухвалила уконститувати Українську національну Раду. У її роботі брав участь і Станиславівський Єпископ Григорій Хомишин. Тому можемо без перебільшення сказати, що наш Владика не був полонофілом, як намагалися зобразити його вороги. Кир Григорій Хомишин не тільки був серед творців Української держави, але й захищав її від переслідувань польського уряду. У 1922 році, до третьої річниці окупації Західної України польськими загарбниками, керівництво УГКЦ видало звернення „До всього культурного світу”, яке першим підписав наш ієрарх. У цьому документі, зокрема, читаємо: „Потрясені останніми страшними подіями, масовими арештами і знущаннями над тисячами невинних жертв, підносимо наш голос до всього культурного світа, підносимо в надії, що культурний світ не дозволить, щоб на його очах відбулася страшна екстермінаційна (знищувальна – В. П.) акція, польського народу й держави проти українського народу в Східній Галичині, котрого позбавлено всього, котрому не дозволяється навіть, щоб пасивністю при виборах висказав свій протест проти безправ’я, яке над ним твориться”.

Через редакцію газети «Нова Зоря» хочу висловити щиру подяку всечесному о. Зеновію Братині та парафіянам села Іваниківка Богородчанського деканату.

8 вересня 2012 року мою родину спіткало велике нещастя: мій зять потрапив у аварію. Після розмови з лікарем–реаніматологом я зателефонувала о. Зеновію, тому що не тільки сама, а й багато моїх односельчан неодноразово пересвідчувались у силі його молитви. «Отче, лікарі не дають ніякої надії на життя, моліться, може Господь вислухає вас».

 

Прекрасний світ любові материнської

Земля дочекалася рясту, і сонця, і цвіту

Душа, мов калина, росте і цвіте від тепла.

Нічого не треба, нічого не хочу від світу.

Лишень аби мати на білому світі була.

(С. Пушик)

День Матері – міжнародне свято на честь матері. Цього дня вітають матерів та дякують їм за доброту, тепло їхніх рук і сердець, адже все найдорожче – родинний затишок, душевна щирість і безмежна доброта — від матері.

У ніч на11 травня у селищі Залізці Зборівського району на Тернопільщині впродовж півгодини виникли пожежі у двох храмах.

О 02:12 виникла пожежа у приміщенні церкви Покрову Пресвятої Богородиці (УГКЦ). Внаслідок пожежі вогнем знищено металопластикове вікно, церковну літературу, килимове покриття підлоги, пошкоджено внутрішнє оздоблення стін храму.