7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

Цьогорічне свято Покрови Пресвятої Богородиці, без сумніву, стане однією з найяскравіших сторінок у новітній історії с. Новиця – одного з найстаріших сіл Прикарпаття, знаного ще у далекі княжі часи. Село, що віддавна славилося своєю набожністю, відзначило своє 645-річчя. За переказами, у дерев’яній церкві, яка стояла на місці нинішнього греко-католицького храму, разом із священиком о. Петром, щойно висвяченим у Крилосі Владикою Й. Шумлянським, новичани врятувалися від спустошливого татарського набігу. Село було вщент зруйноване, а церква вистояла. Не брали її ворожі вогняні стріли, не мали сили ординці, аби виламати двері. Такою сильною була молитва. Наче Матінка Божа взяла церкву під Свій благодатний Покров.


Про велику набожність новичан до Пресвятої Богородиці говорив у проповіді на храмовому святі Переображення Господнього 1936 року о. Горникевич із Відня, що саме гостив у свого швагра, тодішнього новицького пароха о. П.-Б. Соловія. 

Цьогорічне свято Покрови стало прикладом того, що ані тотальний атеїзм, ані переслідування Церкви, ані нинішня суцільна зневіра не звернули село з обраного шляху.

Саме цього дня до храму увійшла небесна благодать разом із копією Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці з Гошева. Цьому передувала велика праця численних жертводавців, а також мистців, які малювали копію, готували оздобу для її постійного перебування у храмі, новичан, які готували до зустрічі Пресвятого образу сам храм, облаштовували його подвір’я.

Недільного ранку 14 жовтня, одразу після Святої Літургії у новицькому храмі, до Гошева вирушили автобуси з парафіянами громади УГКЦ. По дорозі співали пісні на прославу Пресвятої Богородиці, разом з Апостольством молитви молилися на вервиці. Дехто з парафіян вголос згадував, як дітьми разом із батьками пішки ходили на прощу до Гошева просити заступництва у Цариці Карпатського Краю з Ясної Гори. Як оббивали ноги до камінців і обмивали їх у ріці Свіча.

Піднесено й урочисто зустріла новичан святопокровської неділі Василіянська церква Переображення Господнього на Ясній Горі. По завершенні Божественної Літургії священики освятили копію ікони і поблагословили прочан. У багатьох присутніх у храмі в очах блищали сльози.

З сусідніх Добровлян, після вітання Чудотворного образу в місцевій церкві, йшли пішки. Попереду образу, який несли дівчата, йшли діточки з кошиками, повними пелюсток осінніх квітів. Посеред них і маленькі, що вперше цьогоріч приймали Святе Причастя. Вони рясно посипали дорогу перед Святим образом Богородиці. А позаду – прочани на чолі з парохом Новиці о. Ігорем Іванцівим. При вході у Новицю біля статуї Божої Матері відбулася зустріч із чисельною сільською громадою та коротка спільна молитва.

Схвильовані й радісні, увійшли всі разом до церкви, біля якої чекали на урочистість сотні людей.

Священики о. Ігор Іванців та о. Василь Гладенький відслужили Молебень до Пречистої Діви Марії. Отець Василь виголосив першу науку із циклу духовних обнов, що тривали в сільському храмі впродовж тижня. Наступного дня, як і решта днів впродовж тижня, вранці служилася Свята Літургія у різних наміреннях, присутні приступали до Сповіді і приймали Святе Причастя. А вечорами, теж упродовж тижня, після напруженої осінньої праці знову поспішали селяни, аби разом помолитися Господеві за подарований день, за врожай плодів земних, попросити Матір Пресвяту у молитві на вервиці, аби взяла під свій Покров, послухати науки о. Василя Гладенького про Заповіді Божі, про мету нашого земного життя, про велич терпінь, про молитву.

А в неділю сільський храм Переображення Господнього ледь вмістив усіх бажаючих долучитися до молитви. Прибули гості з сусідніх сіл. Святочне Богослужіння було значно довшим, як зазвичай у неділю, проте ніхто із присутніх не відчував утоми. Господь увійшов до скромної й величної сільської церковці. Новичани та численні гості, приступаючи до Святого Причастя, відчинили Йому свої серця.

У спільній молитві дякували Господеві за Його ласки, просили благословення всім, хто долучився до воістину історичної події в житті села, дякували священикам із сусідніх парохій, які приїздили впродовж тижня та в неділю, серед них були і вихідці з села о. В. Мачужак та о. Б. Головчак. „Многая літа” під склепінням храму звучало о. В. Гладенькому за духовну науку, яку він провадив для новичан.

Молимо Пресвяту Богородицю, стаючи під Її святий образ, аби взяла під свій благословенний Покров Новицю, одне з найстаріших сіл Прикарпаття, яке вступило у ХХІ століття.

 

Ярина СІЛЕЦЬКА.

На світлині: Новиця зустрічає копію образу Гошівської Богородиці: церковний хор, ліворуч образу парох Новиці о. Ігор Іванців, праворуч — о. Василь Гладенький та о. Володимир Олійник, в гурті хористів — о. Дмитро Кишенюк.